Veškeré šperky lze vyrobit na objednávku i ze zlata Au 585/1000, neváhejte nás kontaktovat.

Novinky

Jak změřit velikost prstenu

Jak zjistit, jakou si objednat velikost prstenu?

1) Přeměřením jiného prstenu:

Pokud máte prsten, který nosíte, můžete zjistit velikost přeměřením jeho vnitřního průměru a porovnat s tabulkou níže. Nejlépe použít šupleru, pokud nemáte, změřte pravítkem, ale snažte se odečíst co nejpřesněji i na části milimetru. Pokud naměříte například 18mm, vaše velikost bude 57 a tuto velikost uvedete v poznámce v objednávce. Pokud se vaše velikost pohybuje mezi velikostmi, klidně napište i "51-52".

 

2) Přeměřením prstu:

Úplně nejpřesnější varianta je změřit prst pomocí měřícího proužku či měřících kroužků. Pokud je nemáte doma, v každém zlatnictví vám na požádání prst přeměří. Doporučuji toto využít, za přesnou informaci ten čas jistě stojí. Lépe než pak zjistit, že velikost nesedí.

Méně přesná možnost je změřením pomocí papírového či lépe plastového proužku doma. Prosím použijte až v krajím případě, jde o nejméně přesnou variantu, měřte proto opravdu velice přesně. Kolem nejširšího místa (asi to bude kloub) zvoleného prstu obmotejte proužek papíru. Kde se proužek překryje, udělejte fixem čárku. Změřte pak vzdálenost od začátku papírku k čárce. Získané číslo v mm je zároveň velikost vašeho prstenu. Příklad: pokud naměříte 55 mm, je 55 vaše velikost, kterou uvedete v objednávce. Pokud naměříte 50 a půl mm, nebojte se napsat "50-51".

Je třeba si dávat pozor na teplotu: pokud je horko, budou prsty nateklejší a velikost tím pádem větší. To samé se děje těsně po probuzení. Také měřte přímo konkrétní prst, kde chcete prsten nosit. Rozměru vašich prstů se můžou lišit na pravé a levé ruce (ta dominantní mívá prsty silnější).

 Tabulka velikostí:

 

U otevřených prstenů je velikost možné upravit. Doporučuji ale i zde uvést svou velikost, nastavení tak mohu provést sama před odesláním. Pokud budete velikost upravovat sami, je vhodné nastavit správnou velikost jen jednou na začátku a dál s prstenem nehýbat. (Častým ohýbáním by mohlo dojít k poškození kovu.)

Jak pečovat o šperky

O šperky, které vlastníte, je třeba správně pečovat, abyste se vyhnuli poškození nebo jejich dřívějšímu opotřebení.

Oxidace

Stříbro časem oxiduje, jde o běžný proces způsobený vnějjšími vlivy. Jde ale o poškoezní tenké vrstvy na povrchu šperku, a je snadné se začernání zbavit. Šperk můžete otřít speciálním hadříkem, určeným na stříbro, který seženete v každém zlatnictví. Stříbro je také dobré nosit – kupodivu to pomáhá předcházet jeho oxidování nejlépe. Tím, že se otírá o pokožku nebo oblečení se vlastně čistí. Jednou za čas je dobré šperk ze stříbra vyčistit jemným zubním kartáčkem ve vodě s jarem či mýdlem, poté ho osušit a třeba ještě přeleštit právě hadříkem na stříbro.

 

Pozlacené stříbro

Speciálně je třeba se starat o šperky pozlacené. Jemná vrstva zlacení se snadno ošoupe, je tedy třeba zabránit mechanickému poškození a o tyto šperky se starat obzvláště pečlivě. Nikdy je nedrhněte ani silně netřete, uchovávejte je každý zvlášť, aby se nepoškrábaly vzájemně (to je ovšem dobré zachovávat i u stříbrných šperků bez zlacení). Dávejte si také pozor na extrémní teploty nebo náhlé změny teplot. Nikdy je nevystavujte vysokým teplotám třeba při vaření, sundavejte je i na sport, úklid nebo jakoukoli jinou fyzickou práci.

 

Perly, krystaly

Také perly jsou velice náchylné na poškození. Měly by se vyhnout veškerým chemikáliím nebo přípravkům typu kosmetika a parfémy, sundavejte je i při mytí rukou. Při kontatku s chemikáliemi by perla ztratila svůj lesk. Vyhněte se i mechanickému poškození, perly se mohou "obrousit". Velmi křehké jsou také surové krystaly křišťálu či ametystu, použité na některých špercích. 

 

Ohýbání stříbra

Otevřené prsteny se mohou upravit na vaši velikost jemným ohnutím (prsten se více uzavře nebo naopak otevře). Je třeba tuto úpravu ale provést pouze jednou na začátku nošení, častým ohýbáním hrozí, že se kov poškodí a mohlo by dokonce dojít k prasknutí. Opatrnosti je třeba i u tenkých kovových částí na některých jemných prstenench či u přívěšků skleniček s vínem – jejich stopky jsou tenké a při neopatrném zacházení může dojít k jejich ohnutí.

 

Uchovávání šperků

Šperky skladujte pokud možno zvlášť v krabičkách, ty šperky, které nepoužíváte delší dobu, uchovejte v plastových uzaverítalených pytlíčcích, vyhnete se tak oxidaci lépe než uvźavřením v papírové krabičce a kontatku šperku s molitanem, který krabičky vystýlá.

 

Především je ale noste!

Na své šperky buďte opatrní, ale nebojte se je nosit: k tomu jsou určené a jen tak vám udělají nejvíce radosti. Pokud už dojde k jejich poškození, neváhejt mě kontaktovat a já udělám vše proto, aby šperk mohl být opraven a dělat radost i nadále.

2 položek celkem
Zpět do obchodu